Sistem de supraveghere video la biserica parohială

Pentru a asigura protecția bisericii noastre și a credincioșilor care o frecventează, în perimetrul parohiei a fost instalat un sistem de supraveghere video, așa cum prevede, de altfel, legislația în vigoare.

Această măsură a fost aprobată de Consiliul parohial pentru prevenirea actelor de vandalism, a furturilor ( în ultimii ani au avut loc mai multe încercări de pătrundere prin efracție în biserică și au fost sustrase bunuri din exteriorul acesteia) și, în același timp, pentru asigurarea ordinii publice.

Sistemul instalat supraveghează intrările în biserică și parcul din jurul lăcașului de cult. Menționăm că un sistem identic a fost instalat și la casa parohială.

Pe această cale, ținem să-i asigurăm pe toți credincioșii că imaginile sunt securizate și stocate conform normelor legale în vigoare. Înregistrările vor fi accesate doar în caz de incidente, exclusiv de către persoanele autorizate și organele de poliție.

Odată cu aceasta, vă mulțumim pentru înțelegere și pentru sprijinul acordat în menținerea unei atmosfere sigure și liniștite, atât de necesară rugăciunii!